Online Tržište

Vaš mentor u svakodnevnom sv(ij)etu internet poslovanja i online marketinga.

buy vicodin online

Online poslovanje: Kako se odlučiti za najprosperitetniji pravac u online biznisu? 3/4

5 0 komentara

Ovaj članak je treći u nizu od četiri članka na temu “Zarada na internetu i rad od kuće”. Pročitajte drugi članak u nizu: Usavršavanje i spoznaja vještina sa edukacijom podobnom za online poslovanje

online-biznis-od-kuce

Da bi postigli i ostvarili svoje želje i ciljeve, potrebno je da investirate pre svega u vrijeme te u energiju kojom ćete dostići planirano. U online poslovanju, kao i svakoj drugoj materiji koja vam je nepoznata, skepticizam i opreznost će vas značajno usporiti. Ono što se većina pita jeste da li je pored niza vertikala u online poslovanju baš taj pravac za koji ste se odlučili ispravan, te da li će vas on dovesti do prosperiteta? U većini situacija, ako ste zadovoljni u postavljanju prioriteta i ciljeva, spremni da uložite napor i trud da izvajate odabrane ili sebi svojstvene vještine, sam pravac kojim idete možda nije najveća briga. Brige su obično motivacija i da li ono što radite ustvari radite ispravno. Evaluacija vašeg postignuća je svakako od značajne važnosti u različitim etapama vašeg plana i poslovanja, te je ključno da je objektivno evaulirana od strane stručnjaka iz oblasti ili mentora koji su upoznati sa cijelom slikom vašeg poslovanja.

Kako bi rizik vaše poslovne avanture bio što niži, potrebno je da imate objektivna očekivanja po pitanju realizacije i procjene vaših mogućnosti i vještina. Takav oblik lične evaluacije u sprezi sa poslovnim planovima i očekivanjima obično dobijete pri samostalnoj analizi, međutim uslijed nedostatka objektivosti i neiskustva u poslovanju, teško je prognozirati tezu uspjeha, planirana očekivanja, te evaluirati rezultate poslovanja. Takav oblik profilisanja je najbolje prepustiti profesionanim profiler-ima i trenerima, što sa druge strane može biti značajna investicija na duže staze, ali zvijezda vodilja u bazičnom planiranju.

Profilisanje

Profilisanje je ključan momenat koji će vam pomoći da se odlučite u kojem pravcu da uložite energiju i trud, bilo da se radi o poslovanju, vezama, prijateljstvu, ili životu uopšteno. Profilisanje je moguće obaviti i samostalno, iako je tada mnogo teži i duži put do cilja. Samoprofilisanje je jednim dijelom podležno samokritici, pristrasnošću i nedostatku informacija, te teškim putem do objektivnosti, koju je teško postići bez značajnog iskustva u određenoj branši ili segmentu poslovanja. Profesionalno profilisanje je obično zasnovano na svjetski priznatim platformama poput Myers-Briggs. Sa druge strane bolji uvid u branšu i ponuđene mogućnosti omogućavaju pozitivniji konačni ishod profilisanja.

U saradnji sa nekoliko kompanija iz regiona, pokrenut je projekat profilisanja studenata i nezaposlenih u cilju poticanja samostalnog online poslovanja. Kampanja je trenutno u pred-promotivnoj fazi, a način profilisanja je usko specijalizovan na online poslovanje i rad od kuće. Zainteresovani mogu popuniti formu ovdje i na taj način aplicirati za besplatno bazično profilisanje gdje ćemo utvrditi koja od vaših potencijalnih vještina može biti pomoći da zaradite novac putem Interneta i radom od kuće.

Samostalno profilisanje

Kako bi sami pokušali utvrditi da li ispunjavate preduslove te koje vještine vam mogu pomoći da postanete nezavisni i slobodni, potrebno je da si postavite niz pitanja poput:

• Šta mi najviše pričinjava zadovoljstvo?
• Koje aktivnosti me najviše ispunjavaju?
• Šta me u životu najviše motiviše?
• Koji dio profesionalnog života mi se sviđa? (vezan za vašu profesiju)
• Koja mi je najveća neispunjena životna želja?
• Da li postoji već neko interesovanje u online poslovanju u kome vidim sebe? Koji argumenti stoje iza toga?
• Da li sam spreman da volontiram da bi naučio nešto novo i koliko vremena sam spreman da odvojim?
• Da li sam spreman da platim za znanje koje će mi pomoći da krenete pravim putem?
• Da li imam podršku porodice ako se odlučim da krenem u online poslovanje?
• Šta mi stoji na putu ako se odlučim da krenem u online poslovanje?
• Da li imam nekog profesionalnog na koga se mogu oslonuti za pomoć u slučaju da naiđem na potencijalno nepremostive prepreke?
• Kakva imam očekivanja po pitanju onog čim bih želio da se bavim u online poslovanju?
• Da li imam plan B u slučaju da ostvarim očekivano?

Ukoliko pokušate manje kalkulisati i iskreno odgovarati bez predrasuda na gore navedena pitanja, vjerovatno ćete doći do nekih saznanja koja ranije ni sami niste prepoznali. Utvrdićete vašu spremnost na takav poduhvat, i vjerovatno ćete na već prvu shvatiti da li tu postoji potencijal i da li je vaš entuzijazam toliko čvrst da može iznijeti projekat do kraja, ili vam je pak potrebna profesionalna podrška i informacije koje će vam ukloniti maglu sa vizira i dati dovoljno hrabrost da se upustite u takvu jednu poslovnu avanturu. Daleko jednostavnije je svakako povjeriti ulogu profilisanja nekom drugom, pogotovo osobama koje imaju iskustva i u industriji kao i u samom profilisanju, kako bi dobili jasniju i precizniju sliku potencijala vaših vještina.

Profilisanje je svakako tek početak kojim ćete utvrditi svoju solventnost za pustolovine u svijetu online poslovanja. Sljedeći korak je istinska želja da to ostvarite, koja je odlikovana snagom i upornošću da dođete do predviđenog cilja. Međutim bez jasno planiranog putovanja, teško je stići na odredište. Nekad želja, volja i znanje nisu dovoljni, jer su potrebni i drugi resursi kako bi ostvarili svoje ciljeve i iznijeli projekat od početka do kraja.

Resursi

Da bi ušli u neki poduhvat potrebno je da budete svjesni resursa koji su vam potrebni. Ne bitno da li se radi o novčanim ili drugim sredstvima koji su vam potrebni da ostvarite svoj cilj, potrebno je da imate realne činjenice koje će vam pomoći u planiranju.

Jedna od neizbježnih činjenica je da je za svaki posao je potreban početni kapital. Za online poslovanje je taj početni kapital minimalan. Većinom početni resursi za rad su računar i internet konekcija, dok kasnije troškovi se mogu proširiti na registracije internet domena, hostinga, marketinških online/offline kampanja, i slično. Ipak za razliku od drugih poslovnih modela, potrebno je dosta manje sredstava kako bi se pokrenulo poslovanje.

I dalje, glavni resurs su vaše vještine, znanje i volja kako bi ostvarili zadate ciljeve. Ključni resurs, ujedno i vještina, jeste poznavanje engleskog jezika. Internet je kao što sam naziv govori, internacionalna mreža, međutim najveći broj konzumenata interneta koji su spremni da plate su i dalje na engleskom govornom području. Svakako prednost su i neki drugi jezici poput španskog, njemačkog ili portugalskog, kao i kineski ili japanski. Sa upotrebom lokalnih jezika (srpski, hrvatski, bošnjački, makedonski, slovenački, …), poslovanje je prilično ograničeno, najviše zbog toga što se radi o veoma maloj bazi korisnika koji imaju potencijal za online potrošnju, kao i nedostatku zainteresovanosti globalnih igrača za navedena tržišta, što ujedno rezultuje nedovoljnim brojem lokalizovanih sofisticiranih alata za marketing na tom specifičnom online tržištu.

online-potrosnja-2015

Čak i ako niste dovoljno dobri da aktivno koristite engleski jezik, možete da koristite dodatne alate koji će vam pomoći da značajno poboljšate vašu komunikaciju na engleskom jeziku. Pored toga imate mogućnost da outsource-ujete pojedine elemente vašeg poslovanja poput pisanja online sadržaja, što će ujedno povećati vaše troškove ali vam ostaviti vremena i prostora za logistiku i planiranje.

Podrška

Podrška vaših najbližih, kao i sredine u kojoj živite, je značajan faktor uspjeha. Prije nego krenete u online poslovanje, dobro je instruktovati vaše najbliže, vašeg partnera, roditelje i/ili bliske prijatelje o vašim poslovnim namjerama. Kasnije kada zabilježite značajne uspjehe lako ćete smiriti i zle glasove iz neposrednog okruženja. Na početku obično najviše vlada nepouzdanje i skepsa, naročito ako budete ulazili u nivo rizika poput scenarija „dajem otkaz, pokrećem online biznis“, bićete izloženi negativnim stavovima sve do perioda dok ne postignete (ako uspijete) uspjeh i ostvarite svoj početni cilj.

Mentorstvo i personalni coaching

Već kao djeca smo shvatili da je iskustvo ključno za uspjeh. Da bi došli do nekog rezultata, bilo je potrebno vježbati. Pored vježbe uvijek je bila bitna dodatna motivacija, koja je obično stizala od strane naših mentora. Najviše roditelja, zatim učitelja i profesora, do radnih kolega sa dugogodišnjim iskustvom. Bilo da smo trebali naučiti hodati, pričati, voziti bicikl ili automobil, plivati, sabirati, rezonovati, … U većini situacija smo oslonjeni sami na sebe, dok bi mentor trebao u ključnim trenucima biti pozitivna podrška. Mentorstvo u poslovanju je dodatni plus za svakog ko pokreće sopstveni biznis, ne bitno da li se radi o online ili konvencionalnom poslovanju.

Personalni coaching je u razvijenim zemljama vrlo čest oblik mentorstva koji se bazira na direktnom 1-na-1 mentorstvu, obično apliciranom putem telefona ili online alata direktne audio/video komunikacije. Personalni coaching se aplicira kako na ličnom tako i na poslovnom nivou u cilju efikasnijeg ostvarivanja ciljeva. Zbog direktnog angažmana i ekskluzivne posvećenosti „trenera“, ove usluge su iznimno skupe ali za pojedine branže, poput finansijsko-investicijske, ali vrlo efikasne i od značajne vrijednosti.

U poslovanju, mentorstvo je takođe resurs na koji možemo a ne moramo računati. Iskustvo mentora nam u presudnim situacijama može biti od neprocjenjive pomoći i skratiti muke koje su se poprečile na putu do uspjeha. Pomoć pri donošenju odluka, prvih koraka i ključnih prekretnica je svakako uvijek dobrodošla.

Mentorstvo se najčešće traži kada dođe do radikalnih grešaka u poslovanju. U tom slučaju se očekuje od mentora da riješi situaciju koja je nepovratna, dovodeći mentora na svršen čin. Takav oblik konsultinga obično završi negativno, te većina ozbiljnih poslovnih konsulting kompanija nije spremna za mentorstvo kompanija u razvojnoj fazi, van početne faze.

Za one koji se odluče učestvovati na sesijama profilisanja, te se hrabro upute u poslovne poduhvate, istovremeno omogućavamo i uslugu mentorstva kroz projekte, pomažemo pri donošenju odluka, te savjetujemo u ključnim trenucima proslovanja. Više informacija o ovom projektu će biti dostavljeno prijavljenim kandidatima i osobama koje budu učestvovale u početnoj fazi projekta. S toga Vas još jednom pozivamo da se prijavite, gdje ćemo za prvih 10 prijavljenih posve besplatno omogućiti profilisanje, kao i informacije o daljim koracima projekta.

– Pročitajte nastavak ovog članka: “Online zarada: Planiranje aktivnosti i strategija online poslovanja

Written by admin

17 Oktobra, 2015 at 10:14 am

5 0 komentara to 'Online poslovanje: Kako se odlučiti za najprosperitetniji pravac u online biznisu? 3/4'

Predplati se na komentare sa RSS or TrackBack to 'Online poslovanje: Kako se odlučiti za najprosperitetniji pravac u online biznisu? 3/4'.

  1. pre nekoliko meseci bila sam skeptik po pitanju net zarade, ali sada je drugacije, zaradjujem i zadovoljna sam, ko je zainteresovan, neka me kontaktira na besprizorna@gmail.com, pozz.

    zarada na netu

    19 okt 15 at 11:03

  2. Zelim da podelim svoje iskustvo sa online zaradom, ranije sam se bavila raznim online poslovima, ptc, revsharovi, transkripcije i slicno, umela je zarada da bude ok, ali sam uvek pored toga morala da imam neki dodatni posao. Ali pocetkom ove godine naletela sam na jedan affiliate program koji me je oduvao, u prvih mesec i po sam zaradila preko 500 evra, plus sam sredila svoje zdravstveno stanje. Necu obecavati kule i gradove i govoriti kako novac sam pada sa neba. Ovde je potreban trud i zalaganje, posle dva meseca u ovom poslu postala sam senior menadzer sto je zaista neverovatno da se desi u tom roku, nakon toga sam dala otkaz kao pravnik i jos vise se angazovala tako da sada radim samo ovo i prezadovoljna sam. Od firme dobijamo sajt, kancelariju, mentora, obuke, seminare, grupe za podrsku, nase je samo da krenemo da radimo. Zainteresovani za ovakvu vrstu posla mogu me kontaktirati na mail jamillahrain@gmail.com Kasnije mozemo razmeniti i brojeve. Pozdrav i svako dobro svima u trazenju poslova.

    Jamillah

    16 jun 21 at 19:45

  3. Moj generalni utisak je da za web poslovanje u startu treba odvojiti vise vremena i energije da bi se ulozilo pre svega u sticanje novih znanja i vestina, a manje para nego pri pokretanju biznisa u nekim drugim uslovima.

    Nina

    22 okt 15 at 20:47

  4. […] Ovaj članak je zadnji u nizu od četiri članka na temu “Zarada na internetu i rad od kuće”. Pročitajte i prethodni članak u nizu: Online poslovanje: Kako se odlučiti za najprosperitetniji pravac u online biznisu? […]

  5. Hvala na ovom clanku, zelim da podelim svoje iskustvo sa online zaradom, ranije sam se bavila raznim online poslovima, ptc, revsharovi, transkripcije i slicno, umela je zarada da bude ok, ali sam uvek pored toga morala da imam neki dodatni posao. Ali pocetkom ove godine naletela sam na jedan affiliate program koji me je oduvao, u prvih mesec i po sam zaradila preko 500 evra, plus sam sredila svoje zdravstveno stanje. Necu obecavati kule i gradove i govoriti kako novac sam pada sa neba. Ovde je potreban trud i zalaganje, posle dva meseca u ovom poslu postala sam senior menadzer sto je zaista neverovatno da se desi u tom roku, nakon toga sam dala otkaz kao pravnik i jos vise se angazovala tako da sada radim samo ovo i prezadovoljna sam. Od firme dobijamo sajt, kancelariju, mentora, obuke, seminare, grupe za podrsku, nase je samo da krenemo da radimo. Zainteresovani za ovakvu vrstu posla mogu me kontaktirati na mail jamillahrain@gmail.com Kasnije mozemo razmeniti i brojeve. Pozdrav i svako dobro svima u trazenju poslova.

    Jamillah

    15 jun 21 at 13:39

Ostavi komentar