Online Tržište

Vaš mentor u svakodnevnom sv(ij)etu internet poslovanja i online marketinga.

buy vicodin online

30% lažnog sadržaja na BitTorrent tražilicama Pirate Bay i Mininova

sa jednim komentarom

Godinama već postoji problem u kojem antipiratske skupine poput MediaDefender truju peer-to-peer mreže za djeljenje sa štetnim sadržajem kako bi na taj način diskreditovali takve mreže i istakli da je jedina prava alternativa, legalno preuzimanje sadržaja.

Istina je da stranice sa velikim brojem piratskog sadržaja, kao što su na primjer Rapidshare, Megavideo i Megaupload, BitTorrent stranice, imaju oko 21 milijardu posjeta godišnje. Naravno, vlasnici tih stranica oštro odbacuju optužbe da omogućuju nelegalno širenje zaštićenih sadržaja, odnosno ističu da je prema uvjetima korištenja njihovih usluga zabranjeno postavljanje i dijeljenje zaštićenih sadržaja.

Pokušaj trovanja P2P mreža od strane antipiratskih skupina je pokrenuo pravi rat između njih i mreža koje nude usluge djeljenja sadržaja koji je rezultirao sa novim načinima zaštite i kontramjerama. Mreže za djeljenje sadržaja su počele sa blokiranjem poznatih IP adresa koje su služile lažne datoteke a sajtovi poput Pirate Bay su aktivno radili na uklanjanju loših linkova koji vode na lažni sadržaj kao i na zabrani korisničkih računa onih koji su učitavali takav sadržaj i linkove.

Pa ipak, unatoč ovakov djelovanju, P2P mreže su i dalje preplavljena sa lažnim datotekama. Najnovija istraživanja pokazuju da je gotovo trećina datoteka na velikim BitTorrent trakerima lažna. 

Skupina europskih znanstvenika, od kojih je većina sa Universidad Carlos III de Madrid, predstavila je svoj rad na Association of Computing Machinery (ACM) konferenciji prošlog mjeseca u Philadelphiji, u kojem se navodi da je oko 25 posto datoteka preuzetih sa Pirate Bay lažno. Osim antipiratske skupina koje „siju” ove lažne datoteke, tu su još i hakeri koji postavljanjem lažnih datoteka žele zaraziti računala sa virusima i trojancima.

Veliki broj podataka sa popularnih BitTorrent tražilica Pirate Bay i Mininova pokazuje da su antipiratske skupine uspjele upload-ovati nevjerojatnih 30 posto svih datoteka u studijskoj grupi (koja se sastojala od 55.000 top datoteka koje je dijelilo 35 milijuna IP adresa). Ove datoteke nisu jednostavno zanemarene od strane korisnika, čak i sa protumjerama od strane pretraživača, lažne datoteke čine 25 posto od svih preuzimanja.

Nisu svi kreatori lažnog sadržaja iz antipiratskih skupina, neki od njih su samo obični kriminalci. Tu su dvije dominantne kategorije sadržaja koji dolazi od “lažnih izdavača”, to su filmovi i softver, a istraživanje je pokazalo da “lažni izdavači” upload-uju više softvera od bilo koje druge skupine.

Autori studije zaključuju da većina video sadržaja od lažnih izdavača dolazi od antipiratskih skupina ali da je vjerojatnije da softver dolazi od zlonamjernih korisnika koji žele da prošire računalne viruse ili žele promicati botnet.

Ova skupina europskih znanstvenika je došla do zaključka da glavne BitTorrent stranice poput Pirate Bay pate od sustavnog trovanja koje je u rukama različitih frakcija u iznosu od 30 posto od svih datoteka. U istraživanju se navodi da su ove stranice uzvratile najbolje što su mogle kako bi uklonile lažne datoteke i zabranile IP adrese sa kojih takav sadržaj dolazi. Studija također dolazi do zaključka da ove metode nisu bile vrlo učinkovite te navode da ogroman postotak lažnih linkova i sadržaja dolazi sa tri web hosta: tzulo, FDC Servers i 4RWEB.

Written by admin

26 Januara, 2011 at 5:30 pm

Jedan odgovor to '30% lažnog sadržaja na BitTorrent tražilicama Pirate Bay i Mininova'

Predplati se na komentare sa RSS or TrackBack to '30% lažnog sadržaja na BitTorrent tražilicama Pirate Bay i Mininova'.

  1. […] U decembru je Google izjavio da preduzima korake kako bi autorski sadržaj bio bolje zaštićen na mreži. Između ostalog, tada je obećao da se sve što je blisko povezano sa piraterijom više neće pojavljivati u “autocompletes”. Tom u prilog ide i istraživanje europskih naučnika je također pokazalo da je 30% sadržaja na The Pirate Bay i Mininova lažno. […]

Ostavi komentar