Facebook će plaćati hakerima za greške koje pronađu na njegovom sajtu
Facebook je odlučio da počne da plaća hakerima za pronalazak bugova na njegovom web sajtu. Najpopularnija društvena mreža tako je krenula stopama kompanije Google i Mozilla injihovog "Bug Bounty" programa. Na primjer, hakeru koji otkrije bug koji utječe na sigurnost,neki scripting nedostatak ili sl., Facebook će platiti 500 dolara. Ako se potvrdi da se radi o zaista značajnim nedostacima, Facebook će platiti mnogo više, detalji nisu precizirani.
Facebook će lansirati novi Whitehat haker portal gdje će svi zainteesirani moći da se prijave za program i prijavljuju pronađene bugove.
Mnogi hakeri rado prijavljuju greške koje pronađu u softveru ili web stranici i tako stiću ugled kod drugih. Pronalaženje značajnog buga na sajtu kao što je Facebook može pomoći u hakerskoj karijeri, pa i slavni, jer će tako nešto veliki broj medija prenijeti milionskom auditoriju.
U posljednjih nekoliko godina, kompanije su pokretale ovakve programe poticanja hakera za pronalazak bugova kako bi oni šutjeli o problemima koje su pronašli, sve dok se oni ne saniraju. Pa tako, kompanija Google plaća između 500 i 3,133.70 dolara, ovisno o težini pogreške.
Google je počeo plaćati za pronađene greške u browser-u početkom 2010 godine, a zatim je u studenom proširio taj program na sva svoja web svojstva.
Ovaj nagradni program je Google-u pomogao da otkrije veliki broj grešaka u programiranju u posljednjih osam mjeseci, od kojih je većina bila u Google-ovim manje poznatim proizvodima. Vrlo smo zadovoljni uspjehom našeg programa za otkrivanje pogreški i ranjivosti do sada. Mi smo već dali 300.000 dolara za razne zanimljive pogreške,
priopćio je glasnogovornik kompanije Google.
Facebook navodi da trenutno ima između 30 i 50 kontakata svaki tjedan sa hakerima koji ga obavještavaju o bugovima koje su uočili a većinom se radi o cross-site scripting ili cross-site request. To su vrlo uobičajene pogreške u Web programiranju koje prevaranti mogu zlorabiti protiv korisnika Facebooka.
Facebook održava dobre odnose sa hakerskom zajednicom, pa tako već dvije godine učestvuje u sponzoriranju hakerske Defcon konferencije. Na pitanje da to obrazloži, predstavnici Facebook-a navode da je to odlično mjesto za regrutiranje novih talenata i educiranja njihovih djelatnika sigurnosti. Također ističu da ni na jednu drugo konferenciju ne šalju tako veliki broj ljudi, niti se toliko pripremaju, kao što je to slučaj sa Defcon konferencijom.
neznam gdje je kvar
elvir
18 okt 11 at 05:32 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] Facebook je pokrenuo svoj “Bug Bounty” program još u kolovozu 2011. godine i od tada je nagrađeno više od 800 istraživača sa skoro 4,5 milijuna dolara. […]
Facebook u 2015 isplatio skoro milijun dolara u okviru Bug Bounty programa — Online Tržište
12 feb 16 at 13:21 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>