Kompanije koje koriste piratski softver uštede 2,9 milijardi dolara godišnje
Piratski softver uštedi svojim korisnicima u zemljama u razvoju više od 2,9 milijardi dolara na godišnjem nivou. Ovo su navodi iz studiji koja je bila fokusirana na kompanije u Latinskoj Americi, srednjoj i istočnoj Europi i Aziji, koju je sprovela kompanija Keystone Strategy a naručilac je Microsoft.
Studija je objavljena jučer u sklopu Microsoft Global Play Fair Day, koji je Microsoft-ov pokušaj da se podigne svijest o tome kako piratski softver daje “nepravednu prednost” kompanijama koji kradu softver u poređenju sa onima koji ga plaćaju.
Krađa intelektualnog vlasništva je endemska u zemljama na koje su se naši proizvodni poslovi prenijeli. Doista, stopa piratskog softvera za neke od naših najvećih trgovačkih partnera je iznad 80%, a u nekim slučajevima čak i iznad 90%,
navodi se u pismu koje je National Association of Attorneys General (NAAG) poslao Federal Trade Commission u očekivanju da se preduzmu određene sankcije prema onim kompanijama koje koriste piratski softver.
Ova studija također treba da izvrši pritisak na FTC i doprinese sankcionisanju onih koji koriste piratski softver.
Studija ukazuje na zemlje koje najviše koriste piratski softver i koje godišnje najviše uštede po tom osnovu. Pa tako, Brazilske kompanije uštede oko 186 milijuna dolara, Ruske 115 milijuna dolara, Indijske 505 milijuna dolara, a Kineske 837 milijuna dolara godišne. U Indiji, na primjer, ušteda ove vrste se može prevesti u 215.000 radnih mjesta.
Najveci pirat u Hrvatskoj je drzava. Procjena je vise od 70 % piratskog softwera nalazi se u njenom okrilju. Svaku godinu vlade RH planiraju manje od 50 % potrebnih sredstava za licenciranje osnovnih svakodnevnih softwera, a specificni skupi uopce se ne razmatraju. Zasto ovo nitko nije do sada rekao????
MILANOVICU, SMIJENI VISE ZORANA MILANOVICA I USRECI HRVATSKU
Tocka Preokreta
25 jun 14 at 12:39 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>