Kako zaraditi sa mobilnim aplikacijama
Mobilno tržište je u velikoj ekspanziji. Prodaja pametnih telefona (smartphone) i Tablet uređaja već nekoliko godina konstantno raste pa je sasvim logično da i broj mobilnih aplikacija prati taj raste. Mobilne aplikacije postale su izuzetno unosan posao. Neke od najpopularnijih aplikacija zaradile su ili zarađuju milijune dolara (Angry Birds), dok su neke kupljene od strane velikih kompanija za basnoslovne iznose (npr. Draw Something i Instagram).
Svatko tko želi da se upusti u razvoj mobilnih aplikacija i na taj način pokuša da ostvari zaradu treba da zna da je konkurencija na ovom tržištu jako velika, najviše je Apple iOS aplikacija oko 650.00 tisuća dok za Google Android može da se pronađe oko 450.000 tisuća raznih aplikacija.
Nema smisla raditi na razvoju neke mobilne aplikacije za tržište koje ga neće adekvatno prihvatiti ili koje neće ni primjetiti da se lansirali aplikaciju. Ono što je potrebno uraditi prije samog razvoja mobilne aplikacije jeste istraživanje i identificiranje tržišta a zatim pravljenje proizvoda za njega. Fokusirajući se na jedno, ciljano tržište developeri mogu iskoristiti stečeno iskustvo za razvoj više aplikacija i tako povećati svoje šanse za uspjeh.
Definisano ciljano tržište i osnovna publika omogućuje vam da usredotočite vaše online marketinške napore na društvene medije kao što su Twitter, Facebook i Google +, kao i na Internet forume i blogove koji su povezani sa interesom vaše publike.
Nakon što imate ciljano tržište, možete se posvetiti izradi mobilne aplikacije koja će korisnicima pružiti određenu vrijednosti. Pružanje određene vrijednosti korisnicima obično znači da ćete sa aplikacijom rješiti neki problem, povećava produktivnost ili pružiti zabavu.
Na primjer, popularna BlackBerry aplikacija Who Is It Pro, omogućuje korisnicima postavljanje 20 LED boja za svoje omiljene kontakte, tako da na prvi pogled znaju tko ih pokušava kontaktirati.
Developeri mobilnih aplikacija moraju imati jedinstven koncept primjene aplikacije jer će se o aplikaciji suditi na osnovu njene korisnosti i originalnosti tako da je veoma važno dobro razmisliti o ovom početnom konceptu prije nego što se krene sa razvojem, brandiranjem i promocijom aplikacije.
Još jedna veoma bitna stvar o kojoj trebate razmisliti jeste za koju mobilnu platformu mislite da napravite aplikaciju. Da li ćete aplikaciju pravite za Apple iOS, Google Android, Research In Motion BlackBerry ili Microsoft Windows platformu?
S obzirom na ukupne troškove, najbolje bi bilo odabrati jednu platformu i nje se držati. Trenutno najpopularnije platforme su Apple iOS i Google Android a prema nekim predviđanjima veliki rast na ovom tržištu trebao bi imati Microsoft sa izlaskom operativnog sustava Windows 8, krajem ove godine.
Kada neka od vaših mobilnih aplikacija doživi uspjeh na jednoj platformi tek tada trebate razmišljati o njenoj verziji za ostale platforme.
Što se tiče zarade sa mobilnim aplikacija, trenutno su se izdvojile tri opcije koje developeri najviše koriste:
-
Plaćanjem za aplikaciju (plaćanjem za preuzimanje ili plaćanjem pretplate)
-
Prodajom pune verzije i dodatnih (naprednih) značajki
-
Oglašavanjem u aplikacijama
Kod plaćanja za aplikaciju sve je jasno, korisnik kupuje potpunu aplikaciju i to je to. Plaćanje pretplate obično je na mjesečnom ili godišnjem nivou a korisnik također dobiva potpuni pristup aplikaciji.
Svakako da korisnici najviše vole besplatne aplikacije, pa stoga osim ako developeri ne namjeravaju da koriste oglašavanje u aplikaciji ka opciju za zaradu od svoje besplatne mobilne aplikacije, njihova besplatna verzija aplikacije (freemium) mora biti dovoljno uvjerljiva da privuće korisnike da plate za:
-
Superiorniju, potpunu (premium) verziju aplikacije
-
Uslučaju mobilnih igara, nadogradnju koje omogućava igračima pristup većem broju razina u igri ili većem broju resursa (virtualne valute i ostalo).
Ovo posljednje, poznato i kao in-app kupnja (kupnja unutar aplikacija), sve je popularniji način zarade sa aplikacijama. Istraživanja kompanije Distmo iz kolovoza mojeseca pokazuju da kupnja unutar aplikacija čini 74 posto ukupnog prihoda iPhone aplikacija. Također, 76 posto od 25 najuspješnijih Android aplikacija su besplatne i nude in-app kupnju.
Što se tiče oglašavanja u mobilnim aplikacijama, ako uspijete postići da vaša besplatna mobilna aplikacija doživi viralni uspjeh, zarada tada može biti više nego fantastična. Planetarno popularna igra Angry Birds kompanije Rovio navodno zarađuje čak milijun dolara mjesečno od oglašavanja u svojoj besplatnoj Android verziji.
[…] uspjesi potaknuli su veliki broj developera da se zapita kako zaraditi sa mobilnim aplikacijama tako veliki novac i da li sve aplikacije donose zaradu. Ne, ne donose sve aplikacije zaradu, čak […]
Koliko preuzimanja aplikacija treba da ima da bi bila među prvih 25 na App Store? — Online Tržište
29 maj 12 at 12:02 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] monetarizacija mobilnih aplikacija i mobilnog Web-a je katostrofalno loša u poređenju sa monetarizacijom takozvanog desktop Web-a. […]
Mobilni Web strahovito raste ali ne i zarada od mobilnih korisnika — Online Tržište
4 jun 12 at 14:56 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] kod konkurenata postavljena na 99 centi? Smatramo da je odgovor krije iza činjenice da u podeli zarade od mobilne aplikacije, kada Microsoft uzime svojih 30% (što je industrijski standard), developerima će ostati nešto […]
Opcije za zaradu sa aplikacijama na Microsoft Windows Store — Online Tržište
24 jul 12 at 12:08 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] Nedavno izvješće pokazalo je da developeri na Apple iOS platformi zarađuju četiri puta više nego na Android platformi, te da se model prodaje unutar aplikacije pokazao kao najbolji za monetarizaciju. […]
Besplatna iOS igra CSR Racing zarađuje 12 milijuna dolara mjesečno! — Online Tržište
15 aug 12 at 20:23 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] Online zarada sa aplikacija potencijalno može biti vrlo značajna ali za nove aplikacije najveći problem predstavlja izlazak iz anonimnosti. Da bi mogli da računaju na dobru zaradu developeri aplikacija moraju da se potrude da se njihova aplikacija nađe na samom vrhu liste najtraženijih aplikacija na Google Play i Apple App Store. […]
54.000 preuzimanja za ulazak u Top 10 besplatnih iPhone aplikacija — Online Tržište
3 okt 12 at 19:07 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] Prodaja pametnih telefona i tableta već nekoliko godina konstantno raste a zajedno sa njim raste i tržište mobilnih aplikacija koje su postale izuzetno unosan posao. […]
Za četiri godine na Apple App Store postavljeno milijun aplikacija — Online Tržište
19 nov 12 at 14:48 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] bi zaradili sa aplikacijom, potrebni su vam kupci. Zarada od aplikacija veoma zavisi od broja korisnika koji preuzimaju aplikacije. Što je veći broj korisnika, to su […]
Kako efikasno promovisati aplikaciju na prodavnicama aplikacija? — Online Tržište
26 nov 12 at 17:08 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] kompanije Canalis Chris Jones, navodi da je razlog zašto samo 25 kompanija deli polovinu ukupne zarade od aplikacija taj što ove gaming kompanije imaju veći broj igara koje se međusobno promovišu. Deo ove […]
Polovinu ukupne zarade od iOS i Android aplikacija deli samo 25 kompanija — Online Tržište
5 dec 12 at 16:41 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>
[…] Cut The Rope je otključao nivoe koji se plaćaju. U suštini, ako postoji način da developeri zarade novac sa aplikacijama onda postoji i način da se to […]
Inžinjer kompanije Nokia objavio instrukcije kako da hakirate Windows 8 da bi dosli do besplatnih igrica — Online Tržište
11 dec 12 at 19:51 edit_comment_link(__('Edit', 'sandbox'), ' ', ''); ?>